Maszyny proste
|
Zysk na sile – ale jakim kosztem...Wszystkie maszyny proste dają zysk na sile. Gdyby nie odbywało się to żadnym kosztem, to mogliśmy w łatwo uzyskiwać energię w darmowy sposób. Jednak niestety, istnieje dość istotne ograniczenie wykorzystywania maszyn prostych – każdy zysk na sile, jest okupiony koniecznością pokonania dłuższej drogi. I tak w przypadku dźwigni - ramię siły działania (jeśli przekładnia jest większa od 1) zatacza większy łuk, niż ramię siły użytecznej. Przy braku dodatkowych oporów ruchu, punkt przyłożenia siły działania ma dokładnie tyle samo razy większą drogę do pokonania w stosunku do punktu przyłożenia siły użytecznej, ile razy większa jest jedna siła od drugiej. Przykładowo: Zasada ogólna maszyn prostych
Lub inaczej:
Lub jeszcze inaczej:
Maszyny proste spełniają zasadę zachowania pracy – energii.Powyższe zasady można prosto zinterpretować przy użyciu wielkości fizycznej zwanej pracą.
W przypadku gdy brak jest oporów ruchu, praca siły działania jest równa pracy siły użytecznej.
Równanie to można interpretować jako zasadę zachowania pracy, lub w niektórych ujęciach „złotą zasadą mechaniki”. Dodatkowa strata - na tarcieWarto tu jeszcze dodać, że do ogólnego bilansu zysków i strat należy dodać jeszcze jedną stratę - na tarcie. Każdy ruch z użyciem maszyny prostej wymaga nie tylko takiej siły jaka wynika z ww. zasady, ale dodatkowo z pokonywania sił tarcia. Tak więc, aby naprawdę zyskać coś na sile, musimy zastosować przekładnię, która przynajmniej ma krotność przewyższającą stratę związaną z tarciem. Na szczęście zwykle w prostych problemach owych strat na tarcie się nie uwzględnia. I jest to słuszne o ile owe straty są małe w porównaniu z osiąganym zyskiem na sile.
Ponieważ pracę często utożsamia się z energią mechaniczną, więc powyższa zasada może być traktowana jako postać zasady zachowania energii mechanicznej.
|
|