Inne ..
|
PrzestrzeńPrzestrzeń jest areną wszystkich zjawisk fizycznych. Od strony matematycznej patrząc, jest ona często określana jako R3 - co oznacza, że każdy wymiar jest opisywana przez liczby rzeczywiste (R), a samych wymiarów jest 3.
Najważniejszą wielkością opisującą przestrzeń jest długość (odległość). Przestrzeń opisywana tym pojęciem nazywana jest przestrzenią metryczną, a sposób w jaki długość jest określana nosi miano metryki tej przestrzeni.
Przestrzeń zakrzywiona, czyli CzasoprzestrzeńJednak taki przestrzeni oparty o R3 obowiązuje jedynie w najprostszym przypadku, gdy nie uwzględniamy efektów ogólnej teorii względności. Wprowadzony przez Alberta Einsteina opis pola grawitacyjnego posługuje się pojęciem zakrzywionej przestrzeni lub czasoprzestrzeni, która nie jest już przestrzenią R3.
R2 i Świat płaszczakówDość często fizycy rezygnują z opisu zjawisk w pełnej przestrzeni R3 i zajmują się dwoma wymiarami. Po takiej redukcji wymiarów otrzymujemy przestrzeń płaską albo po prostu płaszczyznę. Płaszczyzna euklidesowa, jest nazywana przestrzenią R2, bo mamy dwa wymiary (rzeczywiste) do rozważania. Hipotetyczne żyjące w takim świecie stworki fizycy lubią nazywać "płaszczakami". Oczywiście prawdziwych płaszczaków nikt nie zna, ale jest to pojęcie użyteczne, gdy chcemy opisowo zajmować dwywymiarową przestrzenią. Warto zwrócić uwagę, że w pewnych tekstach możemy spotkać się dość odmiennym traktowaniem słów "przestrzeń", "przestrzenny". Szczególnie to ostatnie słowo raczej wyraźnie sugeruje przestrzeń trójwymiarową, a dla 2 wymiarów zastrzeżony jest przymiotnik "płaski". Ale w innych tekstach taka umowa rozumienia słowa "przestrzeń" może się już nie sprawdzać. A nawet "przestrzeń" jednowymiarowaMatematycy nawet zbiór punktów na prostej są skłonni nazywać przestrzenią. Tyle że jednowymiarową.
Zaawansowane przestrzenie matematyczne, czyli inne niż do życia...Fizycy pojęcia "przestrzeń" używają nie tylko w odniesieniu do dobrze znanej nam areny na której rozgrywają się zjawiska fizyczne, ale w znaczeniu bardziej matematycznym. W takim bardziej zaawansowanym ujęciu można mówić o przestrzeni prędkości, przestrzeni wektorów stanu, czy przestrzeni funkcji kwantowych (zawierającą nieskończoną ilość wymiarów). Ale to już wyższa szkoła jazdy...
|
|